Nerwobóle

Uszkodzenie nerwu obwodowego przenoszącego bodźce do mózgu powoduje bóle, które nazywane są nerwobólami lub neuralgią. Są to ostre, szarpiące bóle, które odczuwane są w obszarze związanym z uszkodzonym nerwem. Bardzo często jest to ból napadowy, czyli krótkie chwile bólu przerywane są okresami bez bólu lub ze znacznie łagodniejszym bólem.

Znanych jest kilka typów neuralgii, w zależności od tego, którego nerwu dotyczy uszkodzenie. U kobiet po 35 roku życia często występują nerwobóle związane z nerwem trójdzielnym, a przypuszczalną przyczyną może być stan zapalny zęba, zatok albo jakieś urazy. Piekący lub rwący ból pojawia się na 15 minut albo dłużej, a wraz z bólem może pojawić się łzawienie oka lub drania twarzy. Neuralgię nerwu trójdzielnego leczy się za pomocą leków przeciwpadaczkowych i fizykoterapii. Ciekawym przypadkiem nerwobólu jest neuralgia popółpaścowa pojawiająca się w miejscu wysypki. W wielu przypadkach nerwoból w przebiegu półpaśca utrzymuje się nawet kilka lat po ustąpieniu wysypki. W tym przypadku również podaje się leki przeciwdepresyjne.

Najczęściej trudno wskazać konkretne przyczyny nerwobólu, ale może to być uszkodzenie, podrażnienie lub ucisk nerwu obwodowego albo infekcja, stres, brak witaminy B. Nerwoból towarzyszy również niektórym chorobom oraz jest skutkiem ubocznym działania leków lub substancji toksycznych.

(18 trazy)